Best of Fest Anča 2015

BRATISLAVA. Medzinárodný festival animácie Fest Anča každoročne uvádza do distribúcie výber víťazných filmov z aktuálneho ročníka pod názvom Best of Fest Anča. V stredu 22. júla o 19:00 bude v Kine Film Europe na Štefánikovej ulici č. 25 bratislavská premiéra, ktorej sa osobne zúčastnia aj ocenení autori zo Slovenska.

Tento rok sa do súťaže prihlásilo až 1175 filmov zo 78 krajín. Medzinárodná odborná porota udelila ocenenia v piatich kategóriách, a tak je vo výbere to najlepšie, čo vo svete vzniklo v oblasti krátkometrážnej animácie, študentských filmov, videoklipov, filmov pre deti a slovenských animovaných filmov.

Nemôžeme žiť bez kozmu

Nemôžeme žiť bez kozmu

Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa koná každé leto v Žiline vo výnimočnom kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, v Novej Synagóge, v Ster Century Cinemas a ďalších kultúrnych priestoroch. Tento rok od 24. – 28. júna opäť ponúkol bohatý program, ktorý tvorilo množstvo projekcií, workshopy, prednášky renomovaných tvorcov z celého sveta, výstavy, koncerty, videoherný program Game Days, program pre filmových profesionálov a ďalšie sprievodné podujatia.

Síce festival Fest Anča vyvrcholil v júni, jeho aktivity sa nekončia. Po Slovensku bude putovať Best of Fest Anča 2015 a od septembra sa začne v Bratislave séria tematických premietaní. „Okrem toho uverejňujeme na našej webovej stránke novinky o slovenskej animácii a na sociálnych sieťach Facebook a Twitter si môžu ľudia pozerať filmy či sledovať aktuálne dianie zo sveta animácie, prípadne ochutnať niečo z chystaného programu,“ vysvetľuje riaditeľka festivalu Jana Slezáková. „Taktiež pripravujeme programové sekcie pre slovenské i zahraničné festivaly. Snažíme sa propagovať slovenskú animáciu v zahraničí a zahraničnú na Slovensku.

Výber Best of Fest Anča 2015 obsahuje nasledovné filmy

Anča Award

Nemôžeme žiť bez kozmu / We can’t Live Without Cosmos

réžia: Konstantin Bronzit

Rusko, 2014

Dvaja kamaráti kozmonauti sa snažia každodenným usilovným tréningom dosiahnuť̌ svoj spoločný sen. Tento príbeh však nie je len o sne.

Špeciálne uznanie Tünde Vollenbroek

Svet zajtrajška / World of Tomorrow

réžia: Don Hertzfeldt

USA, 2015

Malé dievča sa ocitne na neuveriteľnom výlete do vlastnej budúcnosti.

Špeciálne uznanie Tomma Moora

Námesačný / Sonambulo / The Sleepwalker

réžia: Theodore Ushev

Kanada, 2014

Surrealistická cesta cez farby a tvary inšpirovaná básňou Námesačná romanca od Federica Garcíu Lorcu. Vizuálna poézia v rytme fantastických snov a vášnivých nocí.

Špeciálne uznanie Alexandry Hetmerovej

Ostrov tuleňov / Isle of Seals

réžia: Edmunds Jansons

Lotyšsko, 2014

V strede sivého mora sa nachádza ostrov, na ktorom žijú lovci. Život tam je prostý a drsný. Tulene a lovci žijú spolu v krutej rovnováhe. Jedného dňa príde fotograf, aby zaznamenal každodenný život na ostrove. Táto úloha sa však ukáže byť nebezpečne zložitá.

Anča Student Award

S odstupom / The Bigger Picture

réžia: Daisy Jacobs

Veľká Británia, 2014

Astronautova misia skončila neúspešne na neznámej planéte. Stratený uprostred krásneho a tajomného prostredia spomína na milovanú osobu, ktorej doma nechal časť zo seba, svoju ľavú ruku.

Anča Music Video Award

Hey Now

réžia: Chris Ullns

Veľká Británia, 2014

Les v noci ožíva, a to vďaka svetlám hrajúcim sa medzi stromami či vďaka stretnutiu záhadných bytostí alebo nádhernej ukážke animovaných línií v hravom stop-motion balete.

Čestné uznanie Anča Music Video Award

The Trip

réžia: Antonio Vincentini

Brazilia, 2015

Nešoférujte pod vplyvom psychotropných látok.

Čestné uznanie Anča Music Video Award

New Topia

réžia: Adam Fuchs

USA, 2015

Duchovná a symbolická cesta cez sedem sviatostí, vďaka ktorej môžeme snívať o tom, čo sa dá odhaliť za dverami posmrtného života. New Topia je miestom pre imagináciu a dúfanie v to, čo nás čaká.

Anča Slovak Award

Half Bábka

réžia: Jasmine Elsen

Slovensko, 2014

Osamelosť je v spoločnosti bežný jav. Starenka trávi všetok čas so svojou mačkou. Zbožňuje ju, presne ako dieťa obľúbenú hračku.

Anča D Award

Kovbojsko / Cowboyland

réžia: Dávid Štumpf

Slovensko, 2015

Podľa pravidiel divokého západu bude každý zlodej potrestaný. Keď však šerifovi prestane fungovať kôň, tak mu so zákonom nepomôže ani divoký západ.

Anča Kids‘ Award

Zebra

réžia: Julia Ocker

Nemecko, 2013

Neuveriteľne hravý a veselý príbeh o zebre, ktorá jedného dňa narazila do stromu, pobaví všetky generácie.

 

Ak máte záujem o premietanie Best of Fest Anča, stačí, ak napíšete e-mail na produkcia@festanca.eu. Celá projekcia trvá 75 minút.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.