Divadelný maratón nesklamal

Festival divadiel strednej Európy opäť zaujal a bavil divákov

Dlhotrvajúcim potleskom a niekoľkými prídavkami akoby symbolicky skončil v nedeľu 6. septembra už 9. ročník Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje Občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom Košice. Zaplnené hľadiská Malej scény a Historickej budovy, ale aj stovky divákov počas predstavení hraných v exteriéri pred historickou budovou sú dôkazom, že festivalový program svojou žánrovou pestrosťou opäť zaujal a najmä pobavil divákov.

O symbolický dlhotrvajúci potlesk na záver festivalu sa postarali herci divadla Teatr Polski z Bialsko Bialej, ktorých Lietajúci cirkus Montyho Pythona je spracovaním známych skečov a pesničiek z legendárneho britského komediálneho seriálu. Na kaberete s originálnymi pesničkami sa diváci vynikajúco bavili. „Podobne výbornú zábavu priniesli hneď v prvý deň festivalu aj herci Túlavého divadla z Trnavy či skupina Squadra Sua z Prahy a jej klauniáda Soldates počas druhého dňa. A keď sme už pri zábave, tak určite treba spomenúť aj domáce Divadlo na predmestí, ktorého rozprávka Zabudnutý čert výborne zabavila nielen najmenších divákov, ale aj ich rodičov. Škoda, že práve v nedeľu festivalový program trochu narušilo počasie a napokon sme toto predstavenie museli hrať na Malej scéne ŠD,“ hovorí riaditeľ festivalu František Ténai. Festival si zachoval žánrovú pestrosť z predchádzajúcich rokov a opäť ponúkol okrem „ľahkých“ predstavení aj náročnejšie divadelné kusy. „Určite zaujala monodráma Spredu a zozadu mladého poľského herca Tadeusza Nowaka, rovnako výborný ohlas u divákov malo aj predstavenie maďarského divadla Szigligeti Színház z rumunského mesta Oradea, ktoré uviedlo drámu Naša trieda. Pre najnáročnejšieho diváka bolo určené predstavenie hry svetoznámeho nórskeho dramatika Henrika Ibsena Prízraky a jej naštudovanie v podaní hercov Městského divadla z Kladna určite zaujalo. Tradične s dobrým ohlasom sa stretlo aj predstavenie Víťazstvo bratislavského divadla Stoka,“ bilancuje Ténai.

Festival divadiel strednej Európy má za sebou deviate pokračovanie. „Som presvedčený, že aj v tomto roku, tak ako každoročne, neboli medzi divákmi len tí, ktorí nám svoju priazeň zachovávajú od začiatku festivalu, ale aj takí, ktorých práve festival prilákal do divadelného hľadiska a nájdu si doňho cestu aj počas riadnej divadelnej sezóny. Zároveň verím, že sa nám podarí pre jubilejný desiaty ročník festivalu v roku 2016, získať podporu našich partnerov, tak aby jeho program opäť naplnil očakávania nielen žánrovo náročného košického publika,“ dodal riaditeľ festivalu František Ténai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.