Festival Matrioshka umením podporuje hodnoty slobody

LOGOKošický multižánrový kultúrny festival Matrioshka ponúka aj tento rok program poukazujúci na absurditu doby pred Nežnou revolúciou. Od stredy 11. novembra až do 17. novembra ponúka výstavu nálepiek zápalkových škatuliek z 50. až. 60. rokov, diskusiu s poditulom: ‚Ako sa nestať súčasťou propagandy‘, literárny večer s Petrom Placákom, audiovizuálnu prednášku o predrevolučnej hudbe slúžiacej propagande, film o Filipovi Topolovi, kvízový večer a divadelné predstavenie venované Karlovi Krylovi.

Cieľom festivalu je poukázať na absurditu a zločinnosť totalitných režimov pripomenúť si hodnoty revolučného 17. novembra 1989. Aj tento rok je zámerom festivalu Matrioshka obnoviť diskusiu a vytvoriť dialóg venujúci sa téme totality v jej rozdielnych formách a podobách. Pomôcť mladej generácii pochopiť dôležitosť kritického myslenia. Taktiež prostredníctvom kultúry a umenia šíriť posolstvo nutnosti ochrany demokratického zriadenia a občianskych slobôd.

Program festivalu

Matrioshka Matchbox art facebook coverMatchbox art 50´s – 60´s – Made in Czechoslovakia

Streda 11. 11. o 18:00 hod.

Výstavou zápalkových nálepiek „Matchbox art 50‘ & 60‘ – Made in Czechoslovakia“ z bývalého Československa otvoríme festival Matrioshka 2015. Výstavný výber obsahuje viac ako 1300 originálnych etikiet zápalkových škatuliek z 50. a 60. rokov minulého storočia a pochádza z rozsiahlejšej súkromnej zbierky.

Tip: vernisáž/výstava

Kde: Šopa gallery, Vítezov dvor (Hlavná 40 / Mäsiarska 7), Košice

Výstava je prístupná do 25. novembra 2015, denne od 10:00 do 18:00 hod.

Vstup: voľný

 

Ako sa nestať súčasťou propagandy

Štvrtok 12. 11. o 18:00 hod.

Moderovaná panelová diskusia na tému slobody a demokracie s podtitulom „Ako sa nestať súčasťou propagandy“. Pojmy ako informačná vojna, propaganda (a ako sa pred ňou chrániť nielen na sociálnych sieťach), kritické myslenie, vlastný názor a iné, si rozoberieme spoločne s našimi vzácnymi hosťami, ktorí prisľúbili účasť: Lenka Zagibova (demagog.sk), Mário Nicolini (euroatlantické centrum) a ďalší.

Typ: diskusia

Kde: Tabačka/Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice

Vstup: voľný

 

NA VYSYLUCHUNa výsluchu s Petrom Placákom

Piatok 13. 11. o 19:00 hod.

Literárny večer venovaný českému spisovateľovi Petrovi Placákovi. Osobná výpoveď publicistu, historika, textára a bývalého člena skupiny The Plastic People of the Universe, ktorého knihy Fízl, Kádrový dotazník, Medorek, Gottwaldovo Československo ako… nekompromisne zachytávajú atmosféru totalitného režimu. Petr Placák, známy pod prezývkou Petr Zmrzlík, publikoval v samizdate a počas večera sa okrem svojej tvorby dotkne aj diela Egona Bondyho.

Typ: diskusia

Kde: Artforum, Mlynská 4, Košice

Vstup: voľný

 

POP ako propagandaPop ako propaganda (uvádza Pavel Klusák)

Sobota 14. 11. o 19:00 hod.

Pop-music pred Novembrom ‘89 v Československu sa nám môže aktuálne zdať vtipná, no vo svojej dobe slúžila ako účinný nástroj propagandy. Kultúra pre mladých ľudí bola priestorom pre piesne a akcie, ktoré mali odvádzať pozornosť od západnej „úpadkovej“ kultúry rocku a subkultúrnych hnutí. Audiovizuálnym večerom nás prevedie hudobný publicista Pavel Klusák, dramaturg MFF Karlove Vary a MFDF Jihlava, prispievateľ do týždenníku Respekt a A2, autor knihy „101 najväčších albumov pop-music: od Elvisa k Radiohead“, a aktuálne pôsobiaci v rádiu Wave.

Typ: audiovizuálny večer / prednáška

Kde: Collosseum club, Dominikánske námestie / Vrátna 70, Košice

Vstup: 1 euro

 

FILMTakovej barevnej vocas letící komety

Nedeľa 15. 11. o 18:00 hod.

Exkluzívna slovenská predpremiéra filmu o Filipovi Topolovi, skladateľovi, textárovi, klaviristovi a spevákovi skupiny Psí vojáci, ktorého tvorba zasiahla tri generácie. Snímka zachytávajúca životný osud a postoje Topola pred a po Nežnej revolúcii. Film obsahuje okrem piesní, ktoré sám Topol označoval za formu svojich denníkov, aj záznamy rozhovorov, z ktorých mnohé ešte neboli publikované.

Typ: film

Kde: Kino Úsmev, Kasárenské námestie 1, Košice

Vstupné: 2 eurá, študenti/ 3 eurá s preukazom ASFK/ 4 eurá bez preukazu *

*rezervácie vstupeniek na adrese: festival@matrioshka.sk

 

Matrioshka kvíz – populárno-náučné pásmo

Pondelok 16. 11. o 18:00 hod.

Poprvýkrát v premiére na autentickom mieste bývalého vojenského kúpaliska pretransformovaného na obľúbené letovisko Kembridž (SK). Authentic Košice a Quizzical spojili sily a srdečne vás pozývajú na kvíz / populárno-náučné zábavné pásmo z doby, v ktorej sa súdruhovia a súdružky zdravili „práci česť“. Naše otázky preveria vaše znalosti z umenia, kultúry, histórie a udalostí v socialistickom Československu.

Cegečka, palčáky a hrubé ponožky sú povoleným dopingom.

Typ: kvíz

Kde: Kembridž, Komenského / Tomášikova 2, Košice

Zápisné: 1 euro

* Obmedzená kapacita, ohláste sa vopred a rezervujte svoj tím na: quizzical@artlover.com

 

DIVADLOKryl – Zmrdtvýchvstání zažít

Utorok 17. 11. o 19:00 hod.

Pražské divadlo D21, v réžii Jiřího Odru, zahrá svoje autorské divadelné predstavenie o živote „básnika s gitarou“ len v jednom meste na Slovensku, na festivale Matrioshka v Košiciach. Päť výborných českých hercov vinohradského divadla odhalí mnohé stránky života legendy menom Karel Kryl, ktoré súčasná generácia nepozná. Divadelná inscenácia vychádza z autentických dobových materiálov, okrem iného aj rozhovoru Martina Melichara s Marlen Krylovou pre rádio Wave.

Typ: divadlo

Kde: Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice

Vstupné: 5 eur*, študenti, seniori, ZŤP / 7 eur

* Lístky na predstavenie sú už v predaji v sieti ticketportal

Aktuálne informácie o programe a festivale nájdete na webovej stránke www.matriosha.sk. Organizátori festivalu Matrioshka si vyhradzujú právo na smenu programu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.