Hidden Orchestra prinesú do Tabačky nový album, projekcie i dvoch bubeníkov

Slovensko sa stalo už tradičnou zastávkou počas ich koncertných trás. To však neznamená, že by ich koncerty boli všedné. Hidden Orchestra, pôvodne škótsky projekt a jeden z výrazných reprezentantov niekdajšej nu-džeovej scény, sa vracia na východ po dvoch rokoch. Zahrá v košickej Tabačke už 30. novembra a prinesie so sebou prepracovanú audiovizuálnu šou, ktorá strháva ľudí v kluboch po celom starom kontinente.

Hidden Orchestra

Skupina vznikla na konci minulej dekády ako Joe Acheson Quartet. Práve Acheson je ústrednou postavou a skladateľom Hidden Orchestra. No keďže ide o “orchester”, na pódiu nie je sám. Sekunduje mu hneď dvojica bubeníkov a tiež jeho životná partnerka – éterická huslistka a klávesistka Poppy Ackroyd, ktorá sa v Tabačke predstaví tiež v úlohe predskokanky s jej vlastným sólovým projektom.

Výsledkom je inštrumentálny mix, ktorý stavia na postupnom a hypnotickom budovaní nálady, namiesto chytľavých melódií. Hidden Orchestra tvoria atmosferickú hudbu, ktorá asociuje soundtracky k filmom, daždivé počasie Edinburghu a nebojí sa vstúpiť do vôd  džezu, world music, hip-hopových produkcií, ambientu a elektroniky. V Košiciach Hidden Orchestra predstavia po prvý raz skladby z ich aktuálneho počinu Dawn Chorus. Ten odsúva džezové elementy do úzadia, stavia na terénnych nahrávkach, sláčikových nástrojoch a pulzujúcej rytmike.

Okrem toho sú Hidden Orchestra mimoriadne aktívnym koncertným telesom, ich zohratosť, inštrumentálna zručnosť a prelínanie syntetických zvukov so živými nástrojmi a projekciami sa prejavuje najvýraznejšie práve na pódiu. Slovensko úplne po prvý raz ohúrili v jednom zo stanov na trenčianskej Pohode v roku 2011. Ešte v tom istom roku zahrali prvý raz aj v Tabačke, do ktorej sa vrátili aj v novembri 2015.

Ako napovedá samotný názov, Hidden Orchestra sú projektom, ktorý určite poteší fanúšikov legendárnych The Cinematic Orchestra, prípadne The Submotion Orchestra, Bonoba alebo poľského Skalpelu. “Je pekné, keď nás prirovnávajú ku kapelám, ktoré máme radi. Keď hovoríme o filmových vrstvách, myslím, že iní interpreti sú ovplyvnení takou istou hudbou ako my. A my nie sme inšpirovaní nimi konkrétne. Vychádzame z podobných vecí – džezu, klasiky, elektroniky,” vysvetlil Acheson v rozhovore pre Bettaarti pred niekoľkými rokmi.

Joe Acheson

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.