Nápady pre lepšie mesto

Niekedy stačí málo, aby sa zmenilo veľa. To je jeden z princípov, na ktorých stoja Mestské zásahy. Ich cieľom je zhromaždiť zaujímavé nápady, ako by mohol pôsobiť a fungovať verejný priestor. Môže ísť o riešenia aktuálnych problémov vo verejnom priestore alebo o dotvorenie t.ch miest, ktoré dnes zostávajú nevyužité.

MZTT-poster-webMestské zásahy sa už uskutočnilivo viacerých mestách na Slovensku a v Českej republike. Trnava má oproti mnohým iným mestám jednu nezanedbateľnú výhodu.: na projekte sa tu podieľa aj samospráva, ktorá má veľký záujem navrhnuté zásahy zrealizovať. To sa inde podarilo len v niekoľkých prípadoch.

Odborná i široká verejnosť sa do Mestských zásahov Trnava môže zapojiť dvomispôsobmi.: prvým je pridanie PODNETU na nefunkčné alebo nevyužité miesto vo verejnom priestore, ktorý bude slúžiť ako inšpirácia ostatným. Netreba si však podnety zamieňať s populárnou službou Odkaz pre starostu. V tomto prípade má ísť o vylepšenia verejného priestoru, nie opravy mestskej infraštruktúry alebo mobiliáru.

Druhým spôsobom je pridanie PROJEKTU, ktorý reprezentuje už konkrétny návrh zásahu do verejného priestoru. Vypracovanie takéhoto projektu vôbec nemusí byť komplikované a časovo náročné. Stačí pridať slovný opis zásahu, fotografiu miesta, kde sa má projekt realizovať ako aj jednoduchú vizualizáciu zásahu, prípadne kresbu, zákres do fotografie a pod.

Organizátori projektu, ktorými sú Mesto Trnava a občianske združenia Publikum.sk a ÚzemnéPlány.sk, veria, že v našom meste je množstvo ľudí, ktorí chcú pomôcť svojmu okoliu a vedia ako na to.

Podnety a projekty môžete cez webovú stránku http://trnava.zasahy.sk pridávať do 5. apríla. Ak však máte dobrý nápad už teraz, neváhajte, nech vás niekto nepredbehne.

Všetky prijaté projekty budú uverejnené v publikácii a vystavené v Synagóge – centre súčasného umenia Galérie Jána Koniarka v kurátorskej koncepcii Filipa Kruteka /GJK/počas mesiaca jún. Zároveň s prípravou publikácie a výstavy sa budú jednotlivým projektom venovať aj zástupcovia mesta v spolupráci s prizvan.mi odborníkmi. Cieľom ich snaženia sa bude vybrať tie návrhy, ktoré by mohli byť zrealizované už v najbližších rokoch.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.