Otvorená Tabačka – nový košický projekt podporujúci rôzne komunity

Projekt Tabačka Kulturfabrik už väčšine Košičanov zrejme predstavovať netreba. Pre tých, ktorí o Tabačke počujú prvýkrát, je potrebné povedať toľko, že ide o kultúrne centrum v Košiciach, ktoré v priestoroch bývalej tabakovej továrne na Gorkého ulici v roku 2015 otvorilo občianske zrduženie Bona Fide. V prvom roku svojho pôsobenia bola Tabačka zameraná najmä na spoluprácu s početnými neziskovými organizáciami, iniciatívami a jednotlivcami zameranými na rôzne druhy umenia, občiansky aktivizmus, sociálnu inklúziu, životné prostredie a.i.

Otvorená Tabačka

V septembri 2016 sa tím Tabačky Kulturfabrik rozhodol zamerať na budovanie hlbších a lepších vzťahov so svojimi susedmi. S vášňou pre vytvorenie silnejšej susedskej komunity, ktorej hlas bude počuť nielen na poli umenia a voľnočasových aktivít, ale aj pri tvorbe povedomia o potrebe občianskeho aktivizmu a kritickej diskusie zameranej na život v meste, sa ako prvý krok s podporou Nadácie Orange rozhodli naštartovať nový komunitný program Otvorená Tabačka. Pilotným projektom Otvorenej Tabačky je októbrová renovácia a otvorenie Komunitného Hubu Tabačky (v priestoroch kaviarne Fabricafe na Gorkého ul.).

Keďže sú priestory Komunitného Hubu určené najmä na užívanie susedskou komunitou (obyvateľov, neformálne aj formálne organizácie, školy, či iniciatívy pôsobiace v Starom Meste), Tabačka v súčasnej fáze projektu získava názory a nápady práve od členov tejto susedskej komunity a ich zástupcov. Cieľom celého projektu je vytvoriť program organizovaný komunitou pre komunitu, a to za pomoci tímu ľudí z Tabačky a ich skúseností.

Tabačka týmto priamo vyzýva a pozýva všetkých, ktorí by chceli na tvorbe komunitného programu spolupracovať, aby sa ozvali so svojimi nápadmi e-mailom na komunita@tabacka.sk alebo správou na www.facebook.com/tabackafanpage.

Otvorená Tabačka

3 Responses to "Otvorená Tabačka – nový košický projekt podporujúci rôzne komunity"

 1. Marek  31. októbra 2016 at 15:15

  viete, ja mám ešte stále dobre v pamäti vyhlásenia pána Rohrera ako „Tabačka ide cez mrtvoli“ a ďalšie gerojské reči, alebo minulý rok ako tá dredatá slečna tam vrieskala po niekom, že má vypadnúť z Tabačky, alebo ako sa Tabačka zachovala k Vila Regii a tak ďalej.. Takže mi to príde troška smiešne, ale potom som si všimol „Nadácia Orange“ a už je to mi jasné

  Odpovedať
 2. Janka V.  1. novembra 2016 at 20:47

  Nedá mi nereagovať na komentár vyššie. Neviem či sa jedná o ten istý incident, ale tiež som od viacerých ľudí počula rovnaký príbeh o vyhadzovaní a kedže sama som bola opakovane svedkom absolútne neprofesionálnych a častokrát vulgárnych vyjadrení členov tímu Tabačka na adresu iných organizáci v meste, nepríde mi to až také neuveriteľné. Človek, ktorého ste vyhodili, nám každoročne prispieval 250 eur na materiál a organizovanie absolvetsnkej výstavy pre našich žiakov, za čo mu nesmierne ďakujeme. Bez tejto pomoci sme si to nemohli dovoliť. Bohužial asi pred rokom sa prestal zaujímať a prestal podporovať nie len náš krúžok, ale aj ďalšie podujatia a aktivity v meste. Vraj sa úplne prestal angažovať, ja som ho už viac ako rok ani nevidela. Ľudia sú už otrávený a znechutený vašou kultúrou zdola. Väčšina našich detí je zo sociálne slabších rodín, máme veľa rómskych detí, rodičia si to ozaj nemôžu dovoliť, sme úplne závislí od takýchto donorov. Neviete si predstaviť aké tažké je nájsť akékoľvek peniaze pre prácu z detmi zo sociálne málopodnetného prostredia. Takže tento rok sme výstavu nerobili a Tabačke ďakujeme pekne za takúto podporu kultúry

  Odpovedať
 3. tina  4. novembra 2016 at 10:14

  toto leto alebo este minule leto sme uz odchadzali vecer z tbck a jak je toten vsetibul na zaciatku ta tiez tam tota z dredami tereza sa vola myslim na dakoho kricala ze ma ist prec, ze ma zit sam a take veci. ta sme sa chvilu na to pozerali, ten na nu len nechapavo pozeral, nic nepovedal, dal jej pusu na lico a odisiel. ale ta to tak, pozerska hipisacina, fetacina je to, nic kultura niet divu ze ich plno ludi vola Tasracka

  Odpovedať

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.