V Múzeu Vojtecha Löfflera nájdete neznáme diela Elemíra Halásza-Hradila

Nahliadnite do sladkého domova

Prijmite pozvanie na nostalgickú návštevu košickej meštianskej domácnosti. Tak by mohla znieť hlavná myšlienka výstavy Domov, sladký domov, ktorá v Múzeu Vojtecha Löfflera od 19. januára ponúka Košičanom možnosť prezrieť si neznáme diela Elemíra Halásza-Hradila.

Elemír Halász-Hradil :  Obdivovateľky krásy - portrét maliarovej manželky a dcéry, 1913

Elemír Halász-Hradil : Obdivovateľky krásy – portrét maliarovej manželky a dcéry, 1913

Je to výstava diel predovšetkým intímneho charakteru zo súkromnej zbierky a pozostalosti autora, na ktorých umelec zachytil napríklad podobizne rodinných príslušníkov, svoj dom alebo ateliér. Je to stretnutie s dielami, ktoré nesmeli chýbať v žiadnej meštianskej domácnosti – portréty blízkych, sväté obrázky, farebné kvetinové zátišia a romantické krajinky, ktoré sú zároveň vyznaním umelca, ktorý kliesnil cestu modernému umeniu na Slovensku, k viere a kráse umenia.

Elemír Halász-Hradil sa narodil v roku 1873 v Miškolci. Po štúdiách vo Viedni, Mníchove, Paríži, pobyte v maďarskom Szolnoku a po útrapách frontového maliara, sa po prvej svetovej vojne definitívne sťahuje do Košíc, kde si zriaďuje súkromnú maliarsku školu. Maliar, vďaka svojmu talentu, cieľavedomosti a výtvarnému vzdelaniu mal v sebe vypestovanú stavovskú hrdosť, ktorá ho podnecovala presadiť sa, či už po umeleckej, spoločenskej alebo pedagogickej línii. Aktívne sa zapájal do spoločenského života Košíc, prispieval do miestnych novín, získal početnú klientelu, stal sa aj komerčne úspešným maliarom. Významná bola jeho pedagogická činnosť v období, kedy na Slovensku absentovalo oficiálne výtvarné vzdelávanie. Jeho súkromná škola poskytovala kvalitné sprostredkovanie modernej maľby.

Výstava potrvá do 13. marca 2016.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.