V Sninskom kaštieli vzdávajú fotografickú poctu Martinovi Martinčekovi

Výstava v kurátorskej koncepcii Lucie Benickej prezentuje súčasnú fotografiu v dielach 32 autorov a unikátne dokumentárne záznamy o Martinčekovi z archívu Ľuba Stacha. Súčasťou expozície je projekcia „Veľká noc – pocta Martinčekovi“ z tvorivej dielne Katedry fotografie a nových médií VŠVU (Bratislava) z r. 2007. Výstava Hommage to Martin Martinček / Pocta Martinovi Martinčekovi je ojedinelým projektom, ktorý spája zdanlivo nezlučiteľné pri bohatom autorskom zastúpení – napriek tomu sa stávame súčasťou tvorivého dialógu medzi minulosťou a prítomnosťou v ucelených tematických okruhoch, prepájaných unikátnymi fotografickými dielami.

pozvanka Hommage-1

O výstave povedala viac jej kurátorka Lucia Benická: „Výstava Hommage Martinovi Martinčekovi / Pocta Martinovi Martinčekovi reflektuje niekoľko žánrových okruhov v dielach súčasných fotografov bez generačnej príbuznosti, ktorí sa pripojili k výzve pri zostavovaní projektu: v prvom rade sa jedná o autorov, ktorí sa za posledných 20 rokov podieľali na činnosti Domu fotografie, ako aj o mladú, nastupujúcu generáciu, ktorej vybrané diela priamo korešpondujú s Martinčekovým odkazom. Výstava komentuje jednotlivé vystavené diela, ako aj stanovisko k Martinčekovmu dielu. Výstavný príbeh sa formuje v niekoľkých nosných okruhoch, kde sa fotografie dostávajú do žánro-vých dialógov:

 1. Dokumentárnu fotografiu v tradičnom ponímaní, niekedy s nenápadnými presahmi do konceptu a experimentu, prezentujú diela fotografov: Andrej Bán, Andrej Balco, Pavol Breier, Andrej Barla, Alan Hyža, Daniela Kapráľová, Martin Kollár, Martin Marenčín, Boris Németh, Jozef Ondzik, Jaro Sýkora, Jindra Štreit.
 2. Ku konceptuálnemu dokumentu, príbehovosti a experimentu môžeme zaradiť práce autorov ako Petra Bošanská, Petra Cepková, Jana Hojstričová, Dominika Jackuljaková, Jakub Jančo, Martin Kleibl, Jozef Sedlák, Ľubo Stacho, Monika Stacho.
 3. Osobitnú časť výstavy tvoria fotografie insceno-vané, hlavne z diel autorov „slovenskej novej vlny“: Robo Kočan, Pavel Pecha, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník.
 4. Prepojenie s abstrakciou, výtvarným i surreálnym odkazom nájdeme v dielach Jozefa Česlu, Jana Hrnčiarika, Ruda Prekopa a Hely Šiškovej.
 5. Manipulovaná a čistá krajina s odkazom na Martinčekove zobrazenie Liptova a hôr je prezentovaná v prácach dvoch autorov: Martina Črepa a Vlada Eliáša.

Vystavujúci umelci

Balco, Andrej ǁ Bán, Andrej ǁ Barla, Andrej ǁ Bošanská, Petra ǁ Breier, Pavol ǁ Cepková, Petra ǁ Česla, Jozef ǁ Črep, Martin ǁ Eliáš, Vlado ǁ Hojstričová, Jana ǁ Hrnčiarik, Ján ǁ Hyža, Alan ǁ Jackuliaková, Dominika ǁ Jančo, Jakub ǁ Kapráľová, Daniela ǁ Kleibl, Martin ǁ Kočan, Robo ǁ Kollár, Martin ǁ Marenčín, Martin ǁ Németh, Boris ǁ Ondzik, Jozef ǁ Pecha, Pavel ǁ Prekop, Rudo ǁ Sedlák, Jozef ǁ Stacho, Ľubo ǁ Stacho, Monika ǁ Šišková, Hela ǁ Štreit, Jindra ǁ Švolík, Miro ǁ Sýkora, Jaro ǁ Varga, Kamil ǁ Župník, Peter.

 • Miesto: Kaštieľ – Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine, ul. kpt. Nálepku 71, 069 01 Snina
 • Otvorenie: piatok, 26. júna 2015 o 16.00, vernisáž spojená s uvedením katalógu
 • Termín výstavy: 26. 6. – 23. 8. 2015
 • Autorka a kurátorka projektu: Mgr. Lucia Benická
 • Organizátori / produkcia: Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine v spolupráci s Galériou umelcov Spiša – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v Spišskej Novej Vsi a Domom fotografie, o.z. v Liptovskom Mikuláši
 • Koordinátorka výstavy: Mgr. Daniela Kapráľová, Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.